Ako užívať zinok
Obsah
- Výživové doplnky alebo voľne predajné lieky
- Účel a použitie
- Schvaľovací proces a spôsob predaja
- Liečebné dávky vitamínov
Výživové doplnky alebo voľne predajné lieky
V lekárňach nachádzame čím ďalej tým viac voľne predajných liekov. Ľudia si ich ale často pletú s výživovými doplnkami, ktoré sa síce na prvý pohľad podobajú liekom bez predpisu, no pri bližšom preskúmaní obalu a zloženia, zistíte, že sú v skutočnosti veľmi odlišné. Naučte sa s nami rozpoznať rozdiely, aby ste sa v záplave týchto výrobkov vyznali.
Účel a použitie
Výživové doplnky sú, zjednodušene povedané, potraviny, ktoré na rozdiel od ostatných potravín na bežnú spotrebu obsahujú viac prospešných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, ako sú minerály, vitamíny a ďalšie potrebné živiny. Tie sa však v doplnkoch nachádzajú vo veľmi koncentrovanej podobe, a ako napovedá ich názov, len dopĺňajú bežnú stravu. Výrobcovia výživových doplnkov majú od Európskej únie uloženú radu regulácií - napr. nesmú im prisudzovať vlastnosti spojené s liečbou, vyliečením ochorenia, dokonca ani prevenciou.
Lieky na predpis sú látky alebo kombinácie látok s liečebnými, diagnostickými či preventívnymi vlastnosťami. Do kategórie voľne predajných liekov (označované ako OTC lieky), teda liekov bez predpisu, patria lieky, ktoré môžu byť používané pri ochoreniach, ktoré si pacient môže určiť sám (jedná sa o tzv. samodiagnózu) a riziko ohrozenia zdravia pri ich nesprávnom používaní je nízke. Fakt, že k ich kúpe nepotrebujete recept neznamená, že tieto lieky sú menej účinné ako tie s predpisom. Účinok majú preukázaný, ide len o to, že môžu byť vďaka svojej nízkej toxicite a nízkemu riziku vážnych nežiaducich účinkov voľnopredajné.
Schvaľovací proces a spôsob predaja
Výživové doplnky dodávajú organizmu živiny, ktoré nie je možné získať v dostatočnej miere z potravín a môžu byť doplnením riadnej liečby, nemožno im však v žiadnom prípade prisudzovať liečebné ani preventívne účinky - to je možné iba u liekov. Účinnosť výživových doplnkov preto nie je pred uvedením na trh posudzovaná (hoci sú často predmetom reklamy), rieši sa iba zdravotná nezávadnosť. Účinnosť liekov aj kvalita liekov bez predpisu je sledovaná výrobcom a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, čo je regulačný orgán štátu. Výživové doplnky zoženiete nielen v lekárňach, ale aj v bežných obchodoch s potravinami či drogériách, na ich obale musí byť vždy uvedené "výživový doplnok" - vďaka tomu ich ľahko spoznáte. Lieky na predpis môžu byť vydávané len v lekárňach a musia byť označené registračným číslom ŠÚKL.
Liečebné dávky vitamínov
Kľúčové je dávkovanie! Výživové doplnky neobsahujú dostatočné množstvo zinku - čo by malo byť hlavné kritérium pri ich výbere. Zinok je obsiahnutý vo veľkom množstve výživových doplnkov, ktoré ale len málokedy obsahujú potrebnú dávku pri problémoch s nedostatkom zinku. Užívajte preto lieky, ktoré obsahujú dostatočne vysoké a teda liečebné dávky vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Rozlišovanie výživových doplnkov a liekov je krok číslo jedna - lieky obsahujú garantované, dostatočne vysoké, a teda aj liečebné dávky vitamínov, minerálov a stopových prvkov kým u výživových doplnkov takáto dávka vitamínov, minerálov a stopových prvkov garantovaná nie je.
TIP: Nakupujte v lekárni, kde vám ochotne a správne poradia a odpovedia na vaše otázky. Lekáreň nie je len "obchod s liekmi", ale zdravotnícke zariadenie, ktoré by malo ponúknuť profesionálnu pomoc.